V článku jak vytvořit a psát příspěvky ve WordPressu jsem se bavil jak správně psát příspěvky, aby byly co nejlépe vyhledatelné pomocí internetových vyhledávačů. Když jsou stránky správně napsány, tak vyhrávají všichni. Vyhledávače mají co indexovat, uživatelé vyhledají co potřebují, Vy získáte návštěvnost. Stejná pravidla platí i pro obrázky. Pokud chci, aby Google zaindexoval mé obrázky, aby tak byly vyhledatelné na webu, a tím třeba i zvýšily procento návštěv na mém webu a skóre mých stránek, tak je potřeba správně obrázky optimalizovat. Optimalizace obrázků z hlediska SEO se započítává i do celkové SEO optimalizace, je proto potřeba znát správné techniky.

Hodně lidí vyfotí něco foťákem, který jim vyplivne obrázek IMG_07321.jpg a dají ho na web bez jakýchkoli přídavných informací k obrázku. K popisu obrázku slouží atribut alt, který je také jako jediný u obrázků povinný. Pokud do alt napíšete img nebo obrázek, tak je to to samé, jako byste ho ani nevyplnili. Takový popisek nemá žádný smysl. Hned si řekneme proč. Počítač je stroj, tudíž nemůže poznat co je na obrázku vyobrazené, tudíž nemůže zaindexovat obrázek do své databáze a ukázat ho ostatním uživatelům např. v Google images. To je jedna stránka, Váš obrázek se nedostane do Google images, odkud byste mohli nabrat další návštěvníky. Vemte ale v potaz mimo stroje, které nemohou rozluštit co je na obrázku také nevidomé. Slepí lidé také z popisu obrázku a jeho názvu IMG_07321 toho také moc nezjistí. Pokud obrázek tedy obsahuje pouze text, tak jej přepište, pokud obsahuje scenérii, tak ji zkuste popsat atd. Určitě jste i Vy samotní někdy vyhledávali na Google images, a kvůli lidem co popisky obrázků nevyplňují jste nenašli to, co jste hledali.

Tyto praktiky je samozřejmě dobré dodržovat vždy, nejen ve WordPressu.

Vkládání obrázků ve WordPressu

vkládání obrázků do příspěvku a zvolení náhledového obrázku ve Wordpresu

Chcete-li vložit obrázek do příspěvku, tak nad textovým editorem zmáčkněte tlačítko Mediální soubory

Vložení obrázku do příspěvku ve WordPressu

V prohlížeči mediálních souborů klikněte na tlačítko Nahrávání souborů. Otevře se Vám okno, kam můžete přetažením Vámi zvoleného souboru nahrát soubor, v tomto případě obrázek, na server. Nebo vyberte cestu ručně v klasickém systémovém prohlížeči souborů. Poté se obrázek ukáže ve výčtu nahraných souborů, kliknutím na něj si jej označte a vpravo vyplňte Alternativní text pro popis obrázku. Pokud chcete, můžete vyplnit i ostatní informace. Nakonec zmáčkněte tlačítko Vložit do příspěvku.

Nyní máte obrázek v příspěvku v textovém editoru spolu s textem. Můžete na něj kliknout, čímž se označí a v levém horním rohu se objeví ikonka, která otevírá další nastavení obrázku pro úpravu jeho parametrů a ikonka pro smazání obrázku.

Pravidla pro sdílení obrázků na webu:

  • obrázky by měly mít co nejmenší velikost (z hlediska zabírání místa na disku), aby se dlouho nenačítala stránka
  • nedělejte zbytečně velké obrázky ani rozměrově, třeba 4000x4000px. Náhledový obrázek stačí 150x150px. Do příspěvků většinou stačí maximálně 1024px.
  • používejte relevantní názvy obrázků, nepoužívejte diakritiku a jako oddělovač používejte pomlčku „-„: cerveny-dum-se-zelenymi-okny.jpg , nedělejte název obrázku však příliš dlouhý, jen aby byl dostatečně výstižný
  • používejte atribut alt k popisu obrázku (ve WordPressu Alternativní text obrázku): Červený dům se zelenými okny a modrými dveřmi

Pokud máte hodně obrázků, které vkládáte do galerie, tak je všechny nepřepisujte ručně (pokud se Vám nechce, nebo neumíte používat jednorázové přejmenování několika obrázků zároveň). Udělejte si však čas a použijte atribut alt k jejich popisu. Pokud tedy chcete obrázky zaindexovat. Pokud ne, tak zase až tak velký problém to není, prostě obrázky nebudou optimalizované. U 3 obrázků v příspěvku byste si však ten čas najít mohli 😉

Kategorie: Články

sarcasm

Pokud zločinci doufají, že zvítězí pravda a láska, pak já doufám, že zvítězí lež a nenávist. Nesnáším duhu, štěňátka, národní hymnu, životní prostředí a svobodu.

1 komentář

Radek · 19.3.2019 v 15:38

Zajímavý článek, aktuální návod na práci s obrázky ve WordPress jsem sepsal zde: https://www.wpmax.cz/obrazky-a-galerie-ve-wordpress/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.